Bukieciarz i florysta, kto zacz?

Ciągle rozwijający się rynek kwiaciarni wymaga coraz większych umiejętności od osób zajmujących się kwiatowym biznesem. Osoby zajmujące się zawodowo tworzeniem mniejszych lub większych kompozycji roślinnych określamy mianem bukieciarzy i florystów.

Kwiaciarnia zatrudnia kogoś takiego jak bukieciarz. Bukieciarz to osoba, która w profesjonalny sposób wykonuje wiązanki, kosze, wieńce oraz dekoracje okolicznościowe z roślin świeżych i sztucznych. Musi ona umiejętnie dobierać odpowiednie rośliny do konkretnego wyrobu bukieciarskiego. Osoba taka musi charakteryzować się doskonałą umiejętnością rozmowy z klientem, do jej zadań bowiem należy fachowe doradztwo zarówno w zakresie doboru odpowiedniej wiązanki, na odpowiednią okazję, jak i udzielanie porad na temat pielęgnacji roślin ozdobnych. Ponadto bukieciarz musi znać tajniki konserwacji roślin w kwiaciarni, tak by długo zachowały świeżość i urodę.

Florysta jest bardziej „architektem kwiatowym”. Zajmuje się tworzeniem przestrzennych kompozycji kwiatowych, dekoracją wnętrz, oprawą uroczystości. Wykonuje projekt dekoracji roślinnej, przygotowuje materiał do tej dekoracji, oraz wykonuje dekoracje. Jego wiedza również musi zawierać informacje o sposobach utrwalania wykonanych kompozycji, a często, gdy kompozycje wykonane są w pracowni i transportowane na miejsce przeznaczenia – o sposobie ich pakowania, tak, by bezpiecznie dotarły do odbiorcy.

Floryści zajmują się stylizacją wnętrz kwiatami w miejscach, gdzie odbywają się ważne wydarzenia, np. śluby, chrzciny itd. W kościołach, biura i sale targowe dla potrzeb konferencji lub dla ogólnego podniesienia jakości obsługi klienta, w hotelach, sklepach, czy rezydencjach prywatnych.

Floryści są projektantami kwiatowej mody, to oni dyktują obowiązujące trendy. Szanujący się florysta bierze możliwie często udział w ważnych wystawach kwiatów i dekoracji roślinnych, a także w organizowanych konkursach. Jak w każdym zawodzie, należy tu być bowiem na bieżąco z nowinkami w obowiązujących trendach. Każda profesjonalnie prowadzona kwiaciarnia zatrudnia takie osoby jak bukieciarz czy też florysta.

Powstały nawet specjalne szkoły, których adepci są przygotowywani do tych trudnych, ale jakże interesujących zawodów. Ukończenie podstawowego kursu dla florystów trwa minimum rok, a prawdziwe możliwości daje dopiero pięcioletnia szkoła, w której naukę wieńczy egzamin. Dobry florysta całkiem nieźle zarabia, a prawdziwych fachowców na razie nie ma zbyt wielu. Lepsze kwiaciarnie nie zatrudniają już byle kogo, poszukują fachowców i są gotowe dobrze zapłacić za ich umiejętności.

This entry was posted in Kwiaty and tagged , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Both comments and trackbacks are currently closed.

Comments are closed.